הצהרת הון

הצהרת הון (Capital Declaration) הינו דו"ח המפרט נכסים והתחייבויות הנכונים לסוף שנת מס מסוימת. המטרה העיקרית של הצהרת ההון היא לבדוק את סבירות המקורות של הנישום לנכסים שקיימים בבעלותו (כולל את כל נכסי משק הבית המשותף + ילדים עד גיל 18), ולכן נחשבת לכלי יעיל להסקת מסקנות לגבי העלמת הכנסות מהותיות של נישומים תושבי ישראל החייבים בהגשת הדו"ח ומהווה את אחת הדרכים של רשויות המס למנוע גלגול של כסף שחור המופק מהכנסות שאינן מדווחות.

קיימת סבירות גבוהה שעצמאי או בעל חברה הפותח תיק במס הכנסה יידרש להגיש הצהרת הון למס הכנסה בעת המעבר למעמד של נישום החייב בדיווח שנתי על הכנסותיו או בשנה-שנתיים הראשונות לפעילותו ולאחר מכן יכול שיידרש להגיש פעם בארבע שנים לפחות. המועד להגשת הדוח הינו 120 יום ממועד הדרישה למרות שבמקרים מסוימים אפשר לקבל הארכה לתקופה נוספת לפי שיקול פקיד השומה. איחור בהגשת הצהרת ההון במועד הקבוע בפקודת מס הכנסה בצירוף כל המסמכים הנדרשים, יגרור קנס בגין כל חודש פיגור. יש לציין כי אי הגשת הצהרת הון מהווה עבירה פלילית על פי סעיף 215 לפקודה.

הצהרת הון הראשונה היא החשובה מכל הצהרות ההון הבאות בעקבותיה, משום שהיא מהווה את הבסיס (יתרת הפתיחה) להשוואה בעת הגשת הצהרת ההון הבאה, ולכן קיימת חשיבות גבוהה מאוד לדקדק בנכונותה ולא להחסיר כל דרך אפשרית למיצוי הרישום אשר ייטיב למגיש הדוח.

מטרת "העל" הינה איתור נכסים ומקורות הכנסות שלא דווחו למס הכנסה (כגון הכנסות משכ"ד למגורים, חשבונות בחו"ל, חברות זרת בבעלות הנישום) או הכנסות שדווחו כפטורות ממס וקיימת מחלוקת לגביהן. כאשר נמצאו הפרשי ההון ללא מוסברים, פקיד השומה מזמן את הנישום לדיון בנושא. אם וכאשר לא ינתנו הסברים ואישורים תומכים מספקים, רשאי פקיד השומה במקרה הטוב, לבצע ייחוס של אותם הפרשי ההון לשנות המס בגינן נוצרו.

ולכן יש חשיבות גדולה לשמירת המסמכים המבססים לצורך עמידה בנטל ההוכחה, כגון: מתנות מקרובי משפחה, צווי ירושה, אישורים על זכיות, הכנסות פטורות ממס וכו'.

בואו נבחן את חלק מהמסמכים הנדרשים לשם הכנת ההצהרה, בקשר לרכוש והתחייבויות של בני הזוג וילדיהם עד גיל 18:

  • יתרות בנקים (חשבונות עו"ש, תוכניות חיסכון, פקדונות) כולל יתרות קרן משכנתאות והלוואות שונות
  • חוזי רכישות ומכירות דירות, מגרשים או מבנים השייכים למשפחה, כולל מסמכים לגבי שיפוץ המבנים, תשלום מס רכישה, תיווך, עו"ד וכו'.
  • אישורים מחברות הביטוח על הפקדות לקופות שונות כגון גמל, השתלמות, ביטוח חיים עם מרכיב חיסכון וכו' (סכומי הפקדה בלבד).
  • ניירות ערך (עלות רכישה בלבד).
  • רשימת חייבים וזכאים, כולל אישורים מאותם אנשים.
  • אישורי רכישת כלי רכב שונים.
  • מסמכי רכישה לגבי תכולת דירה, תכשיטים, מכשירי חשמל, אוסף בולים, מטבעות וכו'.
  • נכסים והשקעות בחו”ל.

לאחר מילוי הצהרת ההון מאמת פקיד השומה את ההצהרה מול המסמכים שהוגשו. מטרת ההשוואה היא לברר באילו דרכים נצבר ההון. חישוב גידול/קיטון ההון מתקבל על ידי חיסור סכום הון של ההצהרה הנוכחית מההצהרה הקודמת. להפרש זה מתווספים השימושים הפרטיים שנעשו בשנים שבין הצהרות ההון, כמו תשלומי חובה למס הכנסה וביטוח לאומי. לסכום הנ"ל מוסיף מס ההכנסה את הוצאות המחיה של המשפחה (הכוללות הוצאות שוטפות כגון: בילויים, נסיעות לחו"ל, אחזקת רכב, ביגוד, חינוך וכו') וזאת לפי טבלאות שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המחושבת לפי מספר נפשות ורמת ההכנסה .

לפני שמגישים הצהרת הון לשנה מסוימת, חשוב לערוך השוואה בין הצהרת ההון החדשה להצהרת הון הקודמת על מנת לוודא שאין טעויות שיובילו להפרשי הון בלתי מוסברים.

יש לאסוף ולשמור מסמכים של פעולות שונות או קבלת כספים ממקורות שונים. רצוי ליזום עריכת מסמכים מתאימים. כך לדוגמה, אם מכרתם רכב במזומן או פריט אומנות יקר ערך, רצוי לערוך הסכם. אם קבלתם כסף מקרוב משפחה, עדיף שהכסף יתקבל באמצעות הבנק ולא במזומן, שכן יהיה קשה להוכיח זאת. ככלל, רשות המסים חשדנית ביחס לטענות שכספים נתקבלו במתנה מקרובי משפחה. יש לקחת בחשבון הכנסות פטורות ממס, כמו הכנסה משכר דירה עד תקרת הפטור.

חשוב לציין שהסכומים הנרשמים בהצהרת ההון אינם משקפים את שווים הריאלי של הרכוש וההתחייבויות של המצהיר אלה נרשמים במחירי עלות ולכן יש לבצע חישובים בערכים נומינליים, כולל חישוב ההכנסות, לנטרל השפעת האינפלציה ושינויים בערך השוק של הנכסים.

* * *

לסיכום, הכנת הצהרת הון והגשת המסמכים השונים הנלווים מטילים על הנישום נטל לא מבוטל. עליו לשמור בקפידה מסמכים הנוגעים לפעולות כספיות ולהשיג אסמכתאות שלרוב אינן ברשותו, עליו לקבל, לעתים תמורת תשלום, מסמכים דרושים, ועליו לספק הוכחות בדבר הוצאות מחייתו ומקורות מימון שונים, ובדרך כלל דרוש גם ייעוץ מקצועי הכרוך בהוצאות כספיות. אולם, ההכנה המקדמית להגשת הדו"ח הינה קריטית ביותר מכיוון שהכנת ההצהרה ללא מחשבה תחילה עלולה "לעלות ביוקר" למגיש הדו"ח.

למרות שבשורה תחתונה הצהרת ההון איננה עניין מסובך, אמור איש מקצוע בעל ניסיון לערוך את הדוח באופן המיטבי הן לצורך הצהרת ההון הראשונה והן להשוואות בין הדוחות הבאים.

 

מאת

בן הרשקוביץ, רו"ח MBT

Share:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

פוסטים ומאמרים קשורים

להתחיל עסק | פרק חמישי – תמחור

תכנית תמחור נכונה המתוכננת בקפידה לא רק תבטיח את רווחיות העסק, דבר אשר הינו חיוני להישרדות, אלא גם תעזור לכם למצות את ההזדמנויות העסקיות, במקום שעבוד של שנים בלי באמת להגיע לאף מקום. המחירים שתקבעו יכולים להביא איתם תגמולים גבוהים ביותר, אך הם גם יכולים להביא למפלתכם. תמחור למטרת רווח בכדי לפתח תכנית תמחור לעסק

להתחיל עסק | פרק רביעי – קידום מכירות ויצירת ערך

מציאת כמות מספקת של לקוחות שאיתם אפשר לעבוד היא כמובן חלק חיוני מתהליך פתיחת העסק בצורה הנכונה. חשוב מאוד גם לספק את השירות הטוב ביותר שאתם יכולים על מנת להבטיח חזרה של לקוחות. חיפוש אחר לקוחות חדשים בכל פעם שנגמרת העבודה יקשה עליכם לבנות את העסק ולנהל אותו בצורה יעילה. ישנם מגוון רחב של אפשרויות

להתחיל עסק | פרק שלישי – ללמוד את השוק

אם תדעו מה גורם למישהו לרצות להשתמש דווקא בשירות או במוצר שלכם, יהיה לכם קל יותר להשתמש בכך כדי לבנות בסיס לקוחות חזק ולעמוד בפני הכוחות המשתנים של השוק. זה יאפשר לכם לנצל הזדמנויות ולהיות בעמדה חזקה, כך שבמקרה בו תצטרכו לשנות את השירות שאתם מציעים, את הטובין שאתה מספקים, את המחירים שאתם גובים, או

להתחיל עסק | פרק שני – תכנון מראש

הכנה ותחזוקה שוטפת של תכנית המפרטת כיצד העסק שלכם יפעל הם צעדים כדאיים ביותר לטובת הצלחת העסק. לא משנה באיזה שלב אתם נמצאים, אם התוכנית העסקית שלכם עדיין שוכנת אצלכם בראש, או שכבר התחלתם להעביר אותה לכתב. אפילו לא מדובר רק בתשובה לשאלת מיליון הדולר של "האם העסק שלכם הולך להיות ריווחי או לא", אלא

להתחיל עסק | פרק ראשון – מבוא

אם חשבתם לפתוח עסק, ולא משנה איזה סיבות הביאו אתכם לכך, כדאי לכם קודם כל להעריך את היתרונות והחסרונות של הרעיון שלכם. בשביל לעזור לכם להבין יצרנו עבורכם סדרת מאמרים מקיפה בת 13 פרקים במטרה להציע כלים פרקטיים תוך כיסוי רוב הנושאים המשמעותיים לעסקים חדשים ולכאלה שהוקמו לאחרונה, וכך לספק מידע על מנת שהעסק שלכם

גלילה למעלה Call Now Buttonצלצלו אלינו דילוג לתוכן